Plynový kondenzační kotel

Aktualizováno 12.5. 2009 10:57

V této reportáži si představíme nový trend v plynovém vytápění. I když cena plynu neustále stoupá, přesto vytápění plynovým kotlem patří mezi ty levnější varianty. A výběrem vhodného kotle můžete ušetřit ještě víc.

Plynové kotle lze jednoduše rozdělit na konvenční (klasické) a kondenzační. A právě o kondenzačním kotli bude řeč. Jedná se o moderní trend ve vytápění, kdy se využívá spalné teplo ze spalin.


Jaký je princip fungování těchto zařízení?
Jedná se o systém s nízkoteplotním spádem. Při každém spalování vznikají vodní páry, které u běžných plynových spotřebičů odcházejí ve spalinách bez užitku do atmosféry. Kondenzační kotle umožňují kondenzaci podstatné části vodních par ještě ve spotřebiči a takto odebrané teplo zpětně využívají k ohřevu vody v topném systému. Uvedeným způsobem lze dosáhnout účinnosti až 109 %. Kondenzační kotle tedy mají v porovnání s klasickými kotli o 15 % vyšší účinnost a díky tomu lze ušetřit až 25 % nákladů na vytápění.


Kondenzační kotle jsou vhodné jak do novostaveb tak i starších domů, ale vždy je potřeba zajistit tzv. nízkoteplotní spád, aby se voda vracela do kotle co nejstudenější. To přímo souvisí s množstvím vody v otopném systému, resp. velkou otopnou plochou radiátorů. Proto je vhodné kombinovat klasické radiátory například s podlahovým vytápěním. V případě rekonstrukce starších otopných systémů se jako vhodné pro použití kondenzačního kotle jeví samotížné systémy s větším množstvím vody (velké staré radiátory). I u nich je však nutné posoudit předpoklady pro provoz kondenzačního kotle.
 

 

 Aby bylo možno plně využít výhod, které kondenzační technika nabízí, doporučuje se jejich montáž svěřit odborným firmám. Dokáží navrhnout ideální plochu topných těles a správné odkouření pro odvod spalin. Při instalaci kondenzačního kotle nesmíme zapomenout na odvod kondenzátu. Postačí nám k tomu klasický odpad.
Kondenzační kotel se ovládá snadno, a to díky digitálnímu fulltextovému displeji, který je určen jak pro uživatele, tak pro servisního technika.


Důležitou součástí správného vytápění je regulace. V našem případě máme umístěny regulátory přímo u kotle a s dálkovým ovládáním přímo z obývacího pokoje. Navíc v každé místnosti je ještě termostatická hlavice s možností nastavení individuální teploty pro vyšší komfort obsluhy.


S kondenzačním kotlem můžeme nejen vytápět, ale také ohřívat užitkovou vodu, kterou zde máme neustále k dispozici ve 120 l zásobníku (ideální pro 4člennou rodinu). Jednou za rok (maximálně za dva) je potřeba provést odborné vyčištění. Kondenzační kotle jsou zhruba o 30 % dražší než konvenční kotle, ale návratnost vyšší investice je 5-7 let.

 

DISKUTUJTE

redakce