Rekonstrukce Loskutákovy kuchyně

Publikováno 7. 3. 2011
Zdroj: TV Nova

Kuchyně ve vile ptáka Loskutáka právě prochází rekonstrukcí. Že u každé rekonstrukce nemusí za každou cenu být kopání, bourání a prach, i když potřebujeme změnit umístění elektrických zásuvek, si ukážeme právě na té naší ve vile.

Prvním krokem je vyklizení celé místnosti. V dnešní době už je standartní, že kuchyňské studio nám zpracuje vizualizaci, naší budoucí kuchyňské linky. Ve chvíli, kdy máme starou linku pryč, je vhodné, pokud je to třeba, vyřešit problémy s podlahou. Do kuchyně jsou nejvhodnější materiály jako dlažba, či linoleum. Jde o prostor, který nejvíce trpí silným provozem a je náročný na údržbu. V naší vile použijeme linoleum. Samozřejmě by mělo dojít i na vymalování prostor.

Pokud jen vyměníme starou linku za novou a nebudeme měnit její dispozici, obejdeme se bez sekání elektriky, vody či plynu a budeme pouze řešit problém, co se starým nevzhledným obkladem za kuchyňskou linkou.

Ovšem i tohle lze vyřešit bez sekání obkadu. Navíc nám metoda, kterou si dnes ukážeme, usnadní práci i pokud přece jen nějakou tu elektrickou zásuvku přesunout potřebujeme. A to opravdu bez jakéhokoliv sekání. Řešením je obložení stěny kuchyně jedním z moderních materiálů.

V rámci renovace stávajících prostor kuchyní je možné na stěny v prostoru mezi spodní částí a horní části sestavy, použít materiály, které nahrazují tradiční keramické obklady.

Předností těchto materiálu je kompaktní vzhled s minimálním počtem spojů a spár, funkčnost a snadná údržba. Výraznou výhodou je možnost předsazení před stávající zdivo a původní keramický obklad lze takto zcela zakrýt. Lze se takto vyhnout mnohdy nákladnému zásahu s odstraňováním původního stavebního materiálu. Předsazením se také získá malý prostor pro umístění a vedení elektroinstalačních materiálů jako jsou kabely, apod. A tím je možné umístit elektrické zásuvky do nových pozic bez sekání či frézování do zdiva. Tento systém se velmi dobře využije při rekonstrukcích v panelových domech a v betonovém zdivu, kdy nelze do konstrukcí zasahovat z důvodu statiky, nadměrného hluku či nadměrné prašnosti, apod. Obložení lze ke stěnám přišroubovat na potřebných místech, pokud není možné do stěny vrtat. Také je možné obložení lepit nebo vsadit do systémových profilů, které se fixují do pracovní desky a kuchyňského nábytku, a tím zcela vyloučit porušení stavebních konstrukcí a materiálů.

Obložení stěn může být následující:
Laminát - obkladový panel z laminovaného materiálu stejného dekoru a povrchu jako pracovní kuchyňská deska (toto řešení využijeme my v naší vile) a laminované desky v mnoha dekorech a barevných odstínech, které mohou být společné s dekorem použitým na kuchyňském nábytku. Do tohoto materiálu je možné osazovat přímo elektrické zásuvky a závěsné kuchyňské příslušenství. Je cenově přístupný, odolný vůči voděa  snadno se čistí pomocí běžných čistících prostředků. Nedoporučuje se používat prostředky s obsahem chlóru a abrazivních přísad, které mohou povrch narušit.

Sklo - efektní obklad z povrchově upraveného skla v mnoha barevných odstínech, které se vsazuje do systémových hliníkových profilů případně přímo lepí na stěnu. Do tohoto materiálu lze za určitých předpokladů osazovat elektrické zásuvky, většinou se používají kompaktní systémy elektrických zásuvek, které se přišroubují do dna horních skříněk. Je méně odolný k poškrábání snadno se udržuje čistícími prostředky na sklo bez abrazivních přísad.

Nerezová ocel – obložení z panelů z nerezového plechu s kartáčovanou úpravou povrchu se vzájemně systémově spojuje a většinou se využívá v prostoru za odsavači par. Je to materiál odolávající teplu a vodě, snadno se ale poškrábe a údržba vyžaduje více pozornosti a času než u předchozích materiálů s použitím speciálních prostředků na nerezovou ocel.

Přírodní kámen, technický kámen
- je nejvíce odolným materiálem, který lze použít k obložení v kuchyních v mnoha barevných odstínech a povrchových strukturách. Je odolný vůči poškození, poškrábání, vodě, mnohým kyselinám a snadno se udržuje běžnými čistícími prostředky. Je nutné ho minimálně jednou za rok impregnovat speciálním prostředkem. Nevýhodou může být vysoká hmotnost a nesnadná manipulace.

Dřevo
– přírodní materiál s pěknou strukturou a barvou, který se hodí k většině kuchyňských stylů. Většinou se používá exotické dřevo s větší odolností proti vodě a oděru. Nevýhodou je náročná údržba a pravidelné impregnování povrchu.

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

 

TV Nova