Tapety na podlahu

Publikováno 22. 11. 2011
Zdroj: TV Nova

V této reportáži si ukážeme nový podlahový systém, který nabízí v podstatě neomezené možnosti výtvarného řešení podlahy. Jedná se o sklo připomínající vysoce lesklou a odolnou nátěrovou podlahovou hmotu, pod kterou se aplikují jakékoli tapety. Zdi i podlaha se prolnou v celek a místnosti získají nové vizuální i hmatové kvality.

Tento inovativní produkt dává tapetám nový rozměr a díky nekonečným možnostem a výhodám se vzdaluje ostatním typům podlahových krytin ve své třídě. Jedná se vlastně o vytapetování podlahy a zafixování tapet pomocí speciální nátěrové hmoty.

Vlastnosti podlahového systému:
- vysoký lesk a odolnost
- vhodné téměř do všech místností i s vysokým stupněm zátěže
- vhodné do mokrých a vlhkých prostor
- bez viditelných spojů
- nekonečné množství vzorů a kombinací
- UV stálé
- odolné proti tekutinám a chemikáliím
- odolné proti otlačení (od podpatků, nábytku, padajících předmětů)
- netoxické, zdravotně nezávadné
- hygienické, vhodné i do jídelen a kuchyní
- lze jednoduše odstranit a opravovat
- tloušťka 2 mm

Aplikace tohoto podlahového systému je poměrně snadná, ovšem vyžaduje určitou zručnost a preciznost, aby byl výsledek co nejlepší. Nejprve si důkladně připravíme podklad. Ten musí být suchý, zbavený nerovností (v případě hrbolů a prasklin je potřeba podklad vystěrkovat), plocha by měla být rovná a zbavená nečistot, prachu a mastnoty. Tapety můžeme aplikovat jak na betonový podklad, tak třeba i na dřevěné podlahy např. OSB desky. Povrch musí být v celé ploše ošetřen základním nátěrem, na který se nalepí podkladová bílá tapeta. Na tento podklad můžeme začít tapetovat. Postup je stejný jako při klasickém tapetování stěn nebo stropu. Důležité je použít kvalitní lepidlo a postupovat od stěny ke dveřím. Po zaschnutí lepidla je potřeba tapety natřít fixačním nátěrem v neředěné formě a nejlépe dvakrát za sebou. K aplikaci použijeme buď velurový váleček (4 mm), nebo váleček s mikrovláknem. Druhý nátěr aplikujeme nejdříve po 12 hodinách. Po dalších 24 hodinách je již povrch zafixován a připravený pro finální úpravu.

Před finální úpravou se doporučuje znovu povrch zbavit prachu pomocí čistého hadru nebo prachovky. Poté pomocí gumové stěrky roztíráme povrchový nátěr. Dbáme na to, aby nevznikaly louže a aby byl nátěr rovnoměrně rozetřen. Skutečná tloušťka finální vrstvy je závislá na hloubce strukturované tapety. High pěnové reliéfní tapety vyžadují tlustší vrstvu než papírové tapety. Postup aplikace si ukážeme názorně na takové improvizované stěně a podlaze.

 
 

Mohlo by vás zajímat:
Plovoucí podlaha
"Dřevěná" podlaha z vinylu
Korková podlaha
Podlaha z prken
Voděodolná plovoucí podlaha

Tapety a tapetování
Barevné tapety a dekory na zdi

 
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova