Teplovzdušný solární panel

Teplovzdušné solární panely jsou účinným pomocníkem při boji s vlhkostí, plísní a zatuchlým vzduchem na chatách, chalupách, v rekreačních objektech, sklepech, garážích, domech, karavanech a dalších. Hlavními funkcemi je právě větrání, odvlhčování a temperování – to vše při bezplatném provozu, nezávislém na elektrickém připojení.

Tento zcela jednoduchý systém je poháněn a řízen pouze sluncem, takže jeho provoz nezatěžuje ani rodinný rozpočet a ani životní prostředí.

Teplovzdušné solární panely lze umístit jak na zeď, tak i na střechu. Instalace je jednoduchá, takže ti šikovnější to zvládnou i sami. Optimální umístění panelu je na místě orientovaném co nejvíce na jih, kde nedopadá stín z okolních stromů, domů aj. Při umístění na zeď je třeba počítat s případným stínem z přesahu střechy.

V samotném solárním panelu je umístěna solární buňka a na zadní perforované stěně ventilátor. Při každém slunečním svitu začne solární buňka vyrábět proud potřebný ke spuštění a chodu ventilátoru. Zadní stranou panelu se do panelu nasaje čerstvý vzduch z venku, uvnitř panelu se ohřeje a ventilátor ho následně vžene dovnitř do chaty, domu aj. Tím, že celý systém funguje na bázi přetlaku, není potřeba dalších rozvodů uvnitř domu. Pokud je potřeba dostat čerstvý a temperovaný vzduch do více místností, stačí mezi nimi nechat otevřené dveře.

Temperovaný a čerstvý vzduch, který teplovzdušný panel vhání dovnitř a vytlačuje vlhký a zatuchlý vzduch netěsnostmi ven. Pokud je dům hodně utěsněný, může použitý vzduch také uniknout ven otvory, jako je např. digestoř s odtahem ven, komíny a jiné ventilace. Před instalací je velmi důležité si rozmyslet umístění vstupní vzduchové trysky, právě aby nebyla v těsné blízkosti těchto otvorů, aby temperovaný vzduch tudy nevylétl hned ven.

Výběr velikosti panelu závisí na velikosti prostoru, který je potřeba provětrávat a temperovat. Panel s výkonem 200W je určený pro prostory do 20m² a zvyšuje teplotu oproti venkovní teplotě o cca. 11°C. Panel s výkonem 500W se hodí do prostor nepřesahující 40m². Největším model s výkonem 2200W je vhodný do prostor do 140m² a zvyšuje teplotu až o 40°C. To znamená, že pokud je venku -20°C, bude do domu vháněn vzduch temperovaný na 20°C.

Tím, že solární panel zajistí cirkulaci temperovaného vzduchu uvnitř objektu, zamezí zároveň i usazování vlhkosti uvnitř domu a tím i vzniku plísní. Pokud je někdo zvyklý zazimovat chalupu na podzim a vypnout všechny přípojky, může být po instalaci teplovzdušného panelu při návratu na jaře příjemně překvapen čerstvě provětranou chalupou. Je vyzkoušené, že výsledek je patrný i v zimním období, kdy je doba slunečního svitu kratší. I pár hodin slunečního svitu stačí k tomu, aby se objekt provětral a zamezilo se usazování vlhkosti.
 

V rreportáži si předvedeme montáž panelu. Pak jeden již nainstalovaný panel si ukážeme a panel si také podrobně prohlédneme.

 

Přečtěte si také:
Solární žaluzie

 
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova